Loading

Ekonomia finansów

PARADOKS OSZCZĘDNOŚCI był punktem wyjścia, zalecanej przez keynesistów, redystrybucji dochodów od najbogatszych (którzy dużo oszczędzają) do najbiedniejszych, redystrybucja dochodów dokonywana za pomocą progresywnego podatku dochodowego i systemu świadczeń socjalnych (zasiłki dla bezrobotnych, opieka społeczna) powoduje zwiększenie wydatków przy danych dochodach ludności; paradoks oszczędności jest prawdziwy jedynie w odniesieniu do krótkiego okresu — przy danych zdolnościach produkcyjnych; w długim okresie oszczędności są źródłem finansowania inwestycji, a od ich rozmiarów zależy tempo wzrostu gospodarczego; paradoks oszczędności był wykorzystywany przez lewicowych ekonomistów jako argument przeciw zapobiegliwości i wysokiej skłonności do oszczędzania, uważanej za tradycyjną wartość i fundament systemu kapitalistycznego.

INWESTOWANIE OSZCZEDNOŚCI: Zastanów się, dlaczego chcesz inwestować swoje oszczędności. Czy chcesz osiągnąć stabilność finansową, zapewnić sobie emeryturę, zdobyć fundusze na edukację swoich dzieci czy też osiągnąć inne cele? Określ swój profil inwestycyjny: Określenie swojego profilu inwestycyjnego pomoże Ci zrozumieć swoje preferencje i tolerancję na ryzyko. Czy preferujesz bezpieczne inwestycje o niskim ryzyku, czy też jesteś gotowy na większe ryzyko w zamian za potencjalnie większe zyski? Zdobądź wiedzę na temat różnych instrumentów inwestycyjnych: Istnieje wiele różnych instrumentów inwestycyjnych, takich jak akcje, obligacje, fundusze indeksowe, nieruchomości, surowce. 

 

KONTROLOWANIE WYDATKÓW to nieodzowny element oszczędzania tak w przypadku rodzin z własnym budżetem domowym, jak i wielkich korporacji dysponujących ogromnymi środkami finansowymi. Bez odpowiedniego zarządzania pieniędzmi w zakresie wydatkowania nie da się skutecznie odkładać dużych sum na tzw. czarną godzinę. Z tego względu warto wiedzieć, jak kontrolować wydatki prawidłowo, aby skutecznie gromadzić spore fundusze na prywatne i firmowe inwestycje. Planowanie budżetu domowego należy zacząć od uświadomienia sobie swoich przychodów i wydatków. Najlepiej zacząć od prostszego zadania – określenia przychodów, które najczęściej pochodzą z kilku określonych źródeł. Trudniej zaś ustalić wszystkie wydatki domowe. Jak ustalic budżet domowy? rozpocząć planowanie budżetu domowego? Oblicz wszystkie źródła dochodów – uwzględnij pensje, stypendia, świadczenia socjalne, ewentualny dochód pasywny itp. Zarezerwuj środki na stałe wydatki – określ i zarezerwuj środki na pokrycie stałych wydatków (np. czynszu, opłat za media, rat kredytów itp.).


JAK OSZCZĘDZAĆ MALO ZARABIAJAC 

1. Planowanie Jeśli mało zarabiasz, powinieneś planować swoje wydatki.   Jak planować wydatki? Przede wszystkim musisz ustalić swój budżet. Może warto poszukać tańszego mieszkania lub zmienić operatora telefonii komórkowej? 2. Lista zakupów W dzisiejszych czasach sklepowe półki uginają się pod produktami. Wszystko wygląda kusząco, wszystko jest na promocji, wszystko sprawia, że wydajemy pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Jeśli mało zarabiasz, są to wydatki, które znacznie uszczuplą twój budżet. 3. Konto oszczędnościowe Każda osoba powinna mieć konto oszczędnościowe, a tym bardziej taka, która ma mała wypłatę. Trzymanie pieniędzy w skarpecie już dawno przestało się sprawdzać. Dobre konto oszczędnościowe możesz podzielić na poszczególne cele, a nawet zablokować możliwość wypłacania z nich pieniędzy. Możesz też ustawić przelewy automatyczne, dzięki którym zaplanowana suma będzie się “sama odkładać” każdego miesiąca. Nawet zarabiając mało, oszczędzisz dużą sumę w skali roku. 5. Znajdź dodatkowe źródła dochodu: Jeśli to możliwe, poszukaj dodatkowych źródeł dochodu, takich jak praca dorywcza, praca na pół etatu, sprzedaż rzeczy, które już nie są Ci potrzebne, czy też freelancing. Oszczędzaj regularnie: Nawet niewielkie kwoty oszczędzane regularnie mogą się z czasem skumulować. Spróbuj ustawić automatyczne przelewy na swoje konto oszczędnościowe z każdej wypłaty, nawet jeśli jest to niewielka kwota.


KOSZT BUDOWY DOMU do 70 m2 Za budynki modułowe w stanie surowym zamkniętym trzeba zapłacić ok. 1400-1800 zł za metr kwadratowy. Koszt budowy domu 35 m2 oscyluje zatem w granicach 49 000-63 000 zł. W przypadku budynku wykończonego w stanie deweloperskim o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych można się zamknąć w kwocie 200 000-250 000 złotych. Ile kosztuje  budowa domu 70 m2? Takie budynki można również stawiać bez pozwolenia, co obniża wydatek na realizację projektu (średnio trzeba wydać ok. 300 000 za całość).